Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 250USG220MEFCSN20X25
250USG220MEFCSN20X25
5S-250USG220MEFCSN20X25
250USG220MEFCSN20X25
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP-IN
Product Description
Packaging:Bulk
Series:USG
Capacitance:220??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.23A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.845A @ 100kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.787 Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can - Snap-In
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)