220MXG1800MEFCSN30X60
5S-220MXG1800MEFCSN30X60
220MXG1800MEFCSN30X60
CAP ALUM 1800UF 20% 220V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 1800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 220V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.38A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 5.07A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181 Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.441 (62.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Other:: | Can - Snap-In |
Related special
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)