Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 16ZLG56MEFCTA5X11
16ZLG56MEFCTA5X11
5S-16ZLG56MEFCTA5X11
16ZLG56MEFCTA5X11
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:ZLG
Capacitance:56??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:-
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:109.35mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency405mA @ 100kHz
Impedance:150 mOhm
Lead Spacing:0.079 (2.00mm)
Size / Dimension:0.197 Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors