Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 10YXJ330MTA6.3X11
10YXJ330MTA6.3X11
5S-10YXJ330MTA6.3X11
10YXJ330MTA6.3X11
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:YXJ
Capacitance:330??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105??????C
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:280mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency400mA @ 100kHz
Impedance:220 mOhm
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors