10SEV4700M18X16.5
5S-10SEV4700M18X16.5
10SEV4700M18X16.5
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Product Description
| Packaging: | Digi-Reel? |
| Series: | SEV |
| Capacitance: | 4700??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.5A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.725A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.669 (17.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.748 L x 0.748 W (19.00mm x 19.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial |
| Other:: | Can - SMD |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors