Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 10SEV4700M16X21.5
10SEV4700M16X21.5
5S-10SEV4700M16X21.5
10SEV4700M16X21.5
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:SEV
Capacitance:4700??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.5A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.725A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630 Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866 (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.669 L x 0.669 W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Radial
Other::Can - SMD
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors