107BPA100M
5S-107BPA100M
107BPA100M
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | BPA |
| Capacitance: | 100??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.658 Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Applications: | Audio |
| Ripple Current - Low Frequency: | 500mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 785mA @ 50kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia x 1.339 L (16.00mm x 34.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Other:: | Can |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors