Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)Daburn Electronics CRT24-2WH-500
CRT24-2WH-500
5S-CRT24-2WH-500
CRT24-2WH-500
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 500'
Product Description
| Series: | MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878 |
| Cable Type: | Active |
| Wire Gauge: | Hook-Up |
| Conductor Strand: | 24 AWG |
| Conductor Material: | 19/36 |
| Jacket (Insulation) Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Silver Coated |
| Jacket (Insulation) Thickness: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Length: | 0.081 (2.06mm) |
| Voltage: | - |
| Operating Temperature: | 500.0' (152.4m) |
| Jacket Color: | 10kV |