Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)Daburn Electronics CRT22-10RD-100
CRT22-10RD-100
5S-CRT22-10RD-100
CRT22-10RD-100
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100'
Product Description
| Series: | MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878 |
| Cable Type: | Active |
| Wire Gauge: | Hook-Up |
| Conductor Strand: | 22 AWG |
| Conductor Material: | 19/34 |
| Jacket (Insulation) Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Silver Coated |
| Jacket (Insulation) Thickness: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Length: | 0.247 (6.27mm) |
| Voltage: | - |
| Operating Temperature: | 100.0' (30.5m) |
| Jacket Color: | 50kV |