CRT16-3RD-50
5S-CRT16-3RD-50
CRT16-3RD-50
HOOK-UP STRND 16AWG RED 50'
Product Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878
Cable Type:Active
Wire Gauge:Hook-Up
Conductor Strand:16 AWG
Conductor Material:19/29
Jacket (Insulation) Material:Copper
Jacket (Insulation) Diameter:Silver Coated
Jacket (Insulation) Thickness:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Length:0.129 (3.28mm)
Voltage:-
Operating Temperature:50.00' (15.24m)
Jacket Color:15kV