CRT14-3.5RD-100
5S-CRT14-3.5RD-100
CRT14-3.5RD-100
HOOK-UP STRND 14AWG RED 100'
Product Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878
Cable Type:Active
Wire Gauge:Hook-Up
Conductor Strand:14 AWG
Conductor Material:19/27
Jacket (Insulation) Material:Copper
Jacket (Insulation) Diameter:Silver Coated
Jacket (Insulation) Thickness:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Length:0.154 (3.91mm)
Voltage:-
Operating Temperature:100.0' (30.5m)
Jacket Color:17.5kV