CRT14-2RD-50
5S-CRT14-2RD-50
CRT14-2RD-50
HOOK-UP STRND 14AWG RED 50'
Product Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878
Cable Type:Active
Wire Gauge:Hook-Up
Conductor Strand:14 AWG
Conductor Material:19/27
Jacket (Insulation) Material:Copper
Jacket (Insulation) Diameter:Silver Coated
Jacket (Insulation) Thickness:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Length:0.124 (3.15mm)
Voltage:-
Operating Temperature:50.00' (15.24m)
Jacket Color:10kV