Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)General Cable/Carol Brand C2119A.18.10
C2119A.18.10
5S-C2119A.18.10
C2119A.18.10
HOOK-UP SOLID 18AWG GRAY 500'
Product Description
| Series: | 2119A |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Conductor Strand: | Solid |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Annealed Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.104 (2.64mm) |
| Length: | 0.032 (0.81mm) |
| Voltage: | 500.0' (152.4m) |
| Operating Temperature: | 600V |