Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)General Cable/Carol Brand C2118A.12.04
C2118A.12.04
5S-C2118A.12.04
C2118A.12.04
HOOK-UP SOLID 20AWG ORANGE 100'
Product Description
| Series: | 2118A |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Conductor Strand: | Solid |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Annealed Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.096 (2.44mm) |
| Length: | 0.032 (0.81mm) |
| Voltage: | 100.0' (30.5m) |
| Operating Temperature: | 600V |