Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)General Cable/Carol Brand C2107A.41.01
C2107A.41.01
5S-C2107A.41.01
C2107A.41.01
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000'
Product Description
| Series: | 2107A |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 10 AWG |
| Conductor Strand: | 105/30 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Annealed Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.184 (4.67mm) |
| Length: | 0.032 (0.81mm) |
| Voltage: | 1000.0' (304.8m) |
| Operating Temperature: | 600V |