Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)General Cable/Carol Brand C2106A.21.02
C2106A.21.02
5S-C2106A.21.02
C2106A.21.02
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 1000'
Product Description
| Series: | 2106A |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 12 AWG |
| Conductor Strand: | 65/30 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Annealed Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.160 (4.06mm) |
| Length: | 0.032 (0.81mm) |
| Voltage: | 1000.0' (304.8m) |
| Operating Temperature: | 600V |