Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)General Cable/Carol Brand C2053A.93.19
C2053A.93.19
5S-C2053A.93.19
C2053A.93.19
HOOK-UP WIRE VIOLET SOLID 16AWG
Product Description
| Series: | 2053A |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.083 (2.11mm) |
| Length: | 0.016 (0.41mm) |
| Voltage: | 50.00' (15.24m) |
| Operating Temperature: | 300V |