Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)General Cable/Carol Brand C2040A.12.08
C2040A.12.08
5S-C2040A.12.08
C2040A.12.08
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 100'
Product Description
| Series: | 2040A |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Conductor Strand: | 10/30/2018 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Annealed Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.070 (1.78mm) |
| Length: | 0.016 (0.41mm) |
| Voltage: | 100.0' (30.5m) |
| Operating Temperature: | 300V |