Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)General Cable/Carol Brand C2028A.12.03
C2028A.12.03
5S-C2028A.12.03
C2028A.12.03
HOOK-UP SOLID 20AWG RED 100'
Product Description
| Series: | 2028A |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.064 (1.63mm) |
| Length: | 0.016 (0.41mm) |
| Voltage: | 100.0' (30.5m) |
| Operating Temperature: | 300V |