Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)General Cable/Carol Brand C2004A.46.01
C2004A.46.01
5S-C2004A.46.01
C2004A.46.01
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 5000'
Product Description
| Series: | 2004A |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 22 AWG |
| Conductor Strand: | Solid |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Annealed Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.057 (1.45mm) |
| Length: | 0.016 (0.41mm) |
| Voltage: | 5000' (1524.0m) |
| Operating Temperature: | 300V |