Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)General Cable/Carol Brand C1300-100
C1300-100
5S-C1300-100
C1300-100
MIC CABLE 20AWG 300V BLACK 100'
Product Description
| Series: | 1300 |
| Cable Type: | Microphone |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Conductor Strand: | 26/34 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Annealed Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Rubber |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.230 (5.84mm) |
| Length: | 0.035 (0.89mm) |
| Voltage: | 100.0' (30.5m) |
| Operating Temperature: | 300V |