Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)CNC Tech 3386-20-1-0500-008-1-TS
3386-20-1-0500-008-1-TS
5S-3386-20-1-0500-008-1-TS
3386-20-1-0500-008-1-TS
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 500'
Product Description
| Series: | - |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Conductor Strand: | 34/0.0071 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Polyethylene (XLPE) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | Irradiated |
| Length: | 0.102 (2.59mm) |
| Voltage: | 0.030 (0.76mm) |
| Operating Temperature: | 500.0' (152.4m) |
| Jacket Color: | 600V |
| Ratings: | -10??????C ~ 105??????C |
| Features: | Orange |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)