Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)CNC Tech 3385-20-1-0500-011-1-TS
3385-20-1-0500-011-1-TS
5S-3385-20-1-0500-011-1-TS
3385-20-1-0500-011-1-TS
HOOK-UP STRND 20AWG GRN/YLW 500'
Product Description
| Series: | - |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Conductor Strand: | 21/0.0071 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Polyethylene (XLPE) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | Irradiated |
| Length: | 0.073 (1.85mm) |
| Voltage: | 0.015 (0.38mm) |
| Operating Temperature: | 500.0' (152.4m) |
| Jacket Color: | 300V |
| Ratings: | -10??????C ~ 105??????C |
| Features: | Green |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)