Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)CNC Tech 3239-18-1-0500-003-1-TS
3239-18-1-0500-003-1-TS
5S-3239-18-1-0500-003-1-TS
3239-18-1-0500-003-1-TS
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 500'
Product Description
| Series: | - |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Conductor Strand: | 34/0.0071 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Silicone Rubber |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.083 (2.11mm) |
| Length: | 0.022 (0.55mm) |
| Voltage: | 500.0' (152.4m) |
| Operating Temperature: | 3000V |
| Jacket Color: | -50??????C ~ 150??????C |
| Ratings: | Yellow |
| Features: | UL Style 3239 |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)