Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)CNC Tech 3132-20-1-0500-001-1-TS
3132-20-1-0500-001-1-TS
5S-3132-20-1-0500-001-1-TS
3132-20-1-0500-001-1-TS
SILICON WIRE 20AWG BK 500'
Product Description
| Series: | - |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Conductor Strand: | 21/33 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Silicone Rubber |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.071 (1.80mm) |
| Length: | 0.015 (0.38mm) |
| Voltage: | 500.0' (152.4m) |
| Operating Temperature: | 300V |
| Jacket Color: | -30??????C ~ 150??????C |
| Ratings: | Black |
| Features: | UL Style 3132 |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)