Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)Daburn Electronics 2671/36GN-1000
2671/36GN-1000
5S-2671/36GN-1000
2671/36GN-1000
HOOK-UP STRND 36AWG GREEN 1000'
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 36 AWG |
| Conductor Strand: | 7/1/1944 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Silver Coated |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016 (0.41mm) |
| Length: | 0.005 (0.13mm) |
| Voltage: | 1000.0' (304.8m) |
| Operating Temperature: | 150V |
| Jacket Color: | -40??????C ~ 80??????C |
| Ratings: | Green |
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)