Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)Daburn Electronics 2671/20RD-1000
2671/20RD-1000
5S-2671/20RD-1000
2671/20RD-1000
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000'
Product Description
| Series: | - |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Conductor Strand: | 266/44 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Bare |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.061 (1.55mm) |
| Length: | 0.010 (0.25mm) |
| Voltage: | 1000.0' (304.8m) |
| Operating Temperature: | 600V |
| Jacket Color: | -40??????C ~ 80??????C |
| Ratings: | Red |
| Features: | UL Style 1692/1568 |
Related special
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)