Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)Daburn Electronics 2616/18-GN-100
2616/18-GN-100
5S-2616/18-GN-100
2616/18-GN-100
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Conductor Strand: | 41/34 |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.108 (2.74mm) |
| Length: | 0.031 (0.80mm) |
| Voltage: | 100.0' (30.5m) |
| Operating Temperature: | 600V |
| Jacket Color: | -40??????C ~ 200??????C |
| Ratings: | Green |
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)