2616/12-BK-500
5S-2616/12-BK-500
2616/12-BK-500
Product Description
Series:-
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:65/30
Conductor Material:Copper
Jacket (Insulation) Material:Tinned
Jacket (Insulation) Diameter:Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness:0.156 (3.96mm)
Length:0.031 (0.80mm)
Voltage:500.0' (152.4m)
Operating Temperature:600V
Jacket Color:-40??????C ~ 200??????C
Ratings:Black
Features:UL Style 3135
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)