Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)Daburn Electronics 2215/22OR-1000
2215/22OR-1000
5S-2215/22OR-1000
2215/22OR-1000
HOOK-UP STRND 1000V 22 AWG ORNG
Product Description
| Series: | MIL-W-16878 Type C |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 22 AWG |
| Conductor Strand: | 7/30/2018 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (XLPVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | Irradiated |
| Length: | 0.062 (1.57mm) |
| Voltage: | 0.016 (0.41mm) |
| Operating Temperature: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket Color: | 1000V |
| Ratings: | -55??????C ~ 105??????C |
| Features: | Orange |
Related special
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)