Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)Daburn Electronics 2201/18GY-1000
2201/18GY-1000
5S-2201/18GY-1000
2201/18GY-1000
HOOK-UP STRND 600V 18AWG GRY
Product Description
| Series: | MIL-W-16878 Type B |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Conductor Strand: | 19/30 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (XLPVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | Irradiated |
| Length: | 0.070 (1.78mm) |
| Voltage: | 0.010 (0.25mm) |
| Operating Temperature: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket Color: | 600V |
| Ratings: | -55??????C ~ 105??????C |
| Features: | Gray |
Related special
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)