Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)CNC Tech 1430-18-1-0500-003-1-TS
1430-18-1-0500-003-1-TS
5S-1430-18-1-0500-003-1-TS
1430-18-1-0500-003-1-TS
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 500'
Product Description
| Series: | - |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Conductor Strand: | 34/0.0071 |
| Conductor Material: | Copper |
| Jacket (Insulation) Material: | Tinned |
| Jacket (Insulation) Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (XLPVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | Irradiated |
| Length: | 0.081 (2.06mm) |
| Voltage: | 0.015 (0.38mm) |
| Operating Temperature: | 500.0' (152.4m) |
| Jacket Color: | 300V |
| Ratings: | -10??????C ~ 105??????C |
| Features: | Yellow |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors