Home All Products Cables, Wires Flat Ribbon CablesCNC Tech 303-28-14-MC-0300F
303-28-14-MC-0300F
5S-303-28-14-MC-0300F
303-28-14-MC-0300F
CBL RIBN 14COND 0.039 MULTI 300'
Product Description
Series:-
Cable Type:Flat Cable
Number of Conductors:14
Pitch:0.039 (1.00mm)
Length:300.0' (91.44m)
Wire Gauge:28 AWG
Conductor Strand:7 Strands / 0.0049
Shielding:Unshielded
Jacket Color:Multiple
Ribbon Thickness:0.035 (0.89mm)
Ribbon Width:0.551 (14.00mm)
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:300V
Operating Temperature:-10??????C ~ 105??????C
Other:UL Style 2651
Related special
  • TE Connectivity
  • Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
  • In stock
  • Molex
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • TE AMP CONN SOCKET 14-20AWG CRIMP TIN
  • CONN PIN 18-24AWG CRIMP TIN
  • 3656KG
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP