Cable and Cord GripsAmerican Electrical Inc. 1000.1NPT.255
1000.1NPT.255
5S-1000.1NPT.255
1000.1NPT.255
CBL GRP 21.0-25.5 CD NPT 1
Product Description
| Series: | Progress? NPT |
| Type: | Cable Gland |
| Cable Diameter: | 0.83 ~ 1.00 (21.0mm ~ 25.5mm) |
| Thread Size: | 1 NPT |
| Conduit Hub Size: | - |
| Panel Hole Size: | - |
| Material: | Brass |
| Includes: | Nickel Plated |
| Color: | Seal |
| Ingress Protection: | Silver |
| Other: | IP68/69K - Dust Tight,Water Resistant,Waterproof, |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors