Home All Products Boxes, Enclosures, Racks BoxesHammond Manufacturing 1550WNBK
1550WNBK
5S-1550WNBK
1550WNBK
BOX ALUM BLACK 9.85L X 9.85W
Product Description
Series:1550W
Container Type:Box
Size / Dimension:9.850 L x 9.850 W (250.19mm x 250.19mm)
Height:3.988 (101.30mm)
Area (L x W):97.0 (626cm)
Design:Cover Included
Material:Metal
Color:Aluminum
Thickness:Black
Features:0.098 (2.49mm)
Ratings:Watertight
Material Flammability Rating:IP66
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors