KR-1100AAUF2X4
5S-KR-1100AAUF2X4
KR-1100AAUF2X4
BATT PACK 9.6V 1100MAH NICAD
Product Description
| Series: | Cadnica |
| Battery Chemistry: | Nickel Cadmium |
| Rechargeability: | Yes |
| Battery Cell Size: | AA |
| Number of Cells: | 8 |
| Voltage - Rated: | 9.6V |
| Capacity: | 1.1Ah |
| Structure: | Side to Side |
| Termination Style: | 4 Rows x 2 Cells |
| Size / Dimension | Solder Tab |
| Other: | 2.20 L x 1.10 W x 1.96 H (56.0mm x 28.0mm x 49.8mm) |