LT1240-7ZB1
5S-LT1240-7ZB1
LT1240-7ZB1
AC/DC CONVERTER
Product Description
| Series: | Melcher T |
| Type: | Lead Acid |
| Battery Cell Size: | 24V |
| Number of Cells: | 1 |
| Voltage - Nominal: | 27.25V |
| Charge Current - Max: | 14.5A |
| Charge Time: | - |
| Voltage - Input: | 85 ~ 255 VAC |
| Power - Max: | 500W |
| Size / Dimension: | 6.63 L x 5.57 W x 4.40 H (168.50mm x 141.50mm x 111.00mm) |