Battery ChargersSL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands BVL240300003N
BVL240300003N
5S-BVL240300003N
BVL240300003N
BATTERY CHG UNIV 24VDC @ 300MA
Product Description
| Series: | BVL |
| Type: | Lead Acid |
| Battery Cell Size: | 24V |
| Number of Cells: | 1 |
| Voltage - Nominal: | 24V |
| Charge Current - Max: | 300mA |
| Charge Time: | - |
| Voltage - Input: | 100 ~ 250 VAC |
| Power - Max: | 8.82W |
| Size / Dimension: | 4.21 L x 2.60 W x 1.46 H (107.00mm x 66.00mm x 37.00mm) |
| Mounting Type: | Desktop |
| Termination Style: | 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. Female |