Battery ChargersSL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands BVL121200003N
BVL121200003N
5S-BVL121200003N
BVL121200003N
BATTERY CHG UNIV 12VDC @ 1.2A
Product Description
| Series: | BVL |
| Type: | Lead Acid |
| Battery Cell Size: | 12V |
| Number of Cells: | 1 |
| Voltage - Nominal: | 12V |
| Charge Current - Max: | 1.2A |
| Charge Time: | - |
| Voltage - Input: | 100 ~ 250 VAC |
| Power - Max: | 17.64W |
| Size / Dimension: | 4.21 L x 2.60 W x 1.46 H (107.00mm x 66.00mm x 37.00mm) |
| Mounting Type: | Desktop |
| Termination Style: | 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. Female |