Battery ChargersSL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands BA500120500003BK
BA500120500003BK
5S-BA500120500003BK
BA500120500003BK
BATTERY CHG UNIV 12VDC @ 500MA
Product Description
| Series: | BA500 |
| Type: | Lead Acid |
| Battery Cell Size: | 12V |
| Number of Cells: | 1 |
| Voltage - Nominal: | 12V |
| Charge Current - Max: | 500mA |
| Charge Time: | - |
| Voltage - Input: | 100 ~ 250 VAC |
| Power - Max: | 7.35W |
| Size / Dimension: | 3.74 L x 2.09 W x 1.26 H (95.00mm x 53.00mm x 32.00mm) |
| Mounting Type: | Wall Mount |
| Termination Style: | 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. Female |