Battery ChargersSL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands 5VA1205007
5VA1205007
5S-5VA1205007
5VA1205007
BATTERY CHG 120VAC 12VDC @ 500MA
Product Description
| Series: | - |
| Type: | Lead Acid |
| Battery Cell Size: | 12V |
| Number of Cells: | 1 |
| Voltage - Nominal: | 12V |
| Charge Current - Max: | 500mA |
| Charge Time: | - |
| Voltage - Input: | 120VAC |
| Power - Max: | - |
| Size / Dimension: | 2.95 L x 2.72 W x 1.93 H (75.00mm x 69.00mm x 49.00mm) |
| Mounting Type: | Wall Mount |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Other: | , |
Related special
- TE Connectivity AMP Connectors
- POWER D/LOCK CAP HSG 10P NAT(GWT
- In stock
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut