HR5.8-12-T2
5S-HR5.8-12-T2
HR5.8-12-T2
BATTERY LEAD ACID 12V 5.3AH
Product Description
| Series: | HR |
| Part Status: | Active |
| Battery Chemistry: | Lead Acid (VRLA) |
| Battery Cell Size: | - |
| Voltage - Rated: | 12V |
| Capacity: | 5.3Ah |
| Size / Dimension: | 3.60 L x 2.81 W x 4.07 H (91.5mm x 71.5mm x 103.5mm) |
| Termination Style: | Spade |
| Termination Style: | .250 (6.3mm),, |